Coraz większą popularnością cieszą się innowacje i automatyzacja procesów. Po pewnym czasie dojdzie do sytuacji, w której nie będzie już biznesów, które niczego nie automatyzują. Nowoczesna technologia ewoluuje tak szybko, że trudno dziś przewidzieć, jaki będzie następny kamień milowy rozwoju. Andrzej Morawski, CEO XELTO DIGITAL, opowiada o innowacjach w przedsiębiorstwie, automatyzacji procesów oraz korzyściach ze wsparcia robotyki.

Jaka jest innowacyjność XELTO DIGITAL?

Innowacyjność w XELTO DIGITAL polega na poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań w zakresie transformacji cyfrowej otaczającej nas rzeczywistości za pomocą automatyzacji procesów biznesowych dla naszych Klientów z wykorzystaniem różnorodnych, najnowocześniejszych technologii.

Skąd pomysł na stworzenie Edwarda Robotowskiego?

Pomysł na Edwarda Robotowskiego zrodził się „od słowa do słowa” podczas zwykłej rozmowy telefonicznej. Taki paradoks: zwykła rozmowa – niezwykły robot. Wszystko zaczęło się od idei stworzenia portfolio możliwości i dokonań dla naszego robota. Tak powstało CV.  Skoro mamy CV, to trzeba mu wymyślić imię i nazwisko. A jak CV – to garnitur. I w taki oto sposób powstał Edward Robotowski – kulturalny, dobrze ubrany członek zespołu XELTO DIGITAL.

W czym RPA, czyli automatyzacja procesów może pomóc w przedsiębiorstwie?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie mogłaby być krótka i zwięzła: we wszystkim. Kiedy Edward dołącza do zespołów naszych Klientów, najczęściej zaczyna pomagać w wykonywaniu codziennych, często żmudnych i powtarzalnych zadań  (ważnych, ale również czasochłonnych i nie ukrywajmy tego – nudnych z naszej ludzkiej perspektywy). Każdy kolejny projekt dla obecnych i nowych Klientów jest dla nas inspiracją. My inspirujemy Klientów, a Klienci inspirują nas. Jeżeli proces spełnia określone reguły, to może zostać zautomatyzowany w całości. Istnieje możliwość automatyzacji tylko wybranych elementów, co może być pierwszym krokiem do innowacyjności w firmie.

Czy decydując się na korzystanie z robota, całkowicie eliminujemy czynnik ludzki?

Żaden robot nie zastąpi pracy ludzkiej, w której najważniejszym elementem jest podejmowanie decyzji. Zawsze powtarzamy naszym Klientom, żeby nie obawiali się automatyzacji. Robot działa według określonych algorytmów. Ale kiedy wystąpi sytuacja, w której trzeba podjąć inną decyzję niż określone dla robota schematy postępowania – tylko człowiek jest w stanie tego dokonać. Ideą automatyzacji nie jest zastąpienie człowieka, ale eliminacja żmudnych zadań, które blokują rozwój jego kompetencji. Robot to nasz pomocnik, z którym osiągniemy więcej, a nasza praca będzie dla nas samych bardziej satysfakcjonująca.

Jakie korzyści otrzymuje pracownik, który ma wsparcie robota?

Korzyści z automatyzacji jest bardzo wiele – są to między innymi oszczędność czasu i kosztów. Natomiast najważniejsze, co zawsze powtarzamy, jest nie sam fakt oszczędności tego czasu — ale co w tym czasie możemy zrobić innego, ważnego, gdy zadania, które możemy, — powierzamy robotowi. Najcenniejsze jest uwolnienie potencjału ludzkiego. Inną ważną korzyścią jest podniesienie satysfakcji z pracy. Kiedy pracownik może żmudne i nudne zadania oddać w ręce robota, a sam w tym czasie wykonywać bardziej ambitną pracę – jego zadowolenie wzrasta. Pracownicy często poświęcają ten odzyskany czas na rozmowy z Klientami, dzięki czemu budują trwalsze relacje, podnoszą swoje własne kwalifikacje, rozwijają swoje kompetencje. Są to niepoliczalne korzyści dla każdego przedsiębiorstwa!

Czy roboty potrafią zachować etykietę savoir-vivre?

Jak najbardziej (uśmiech) Nasz Edward działa według etykiety savoir-vivre. Opisywaliśmy to zjawisko, jakim jest „uprzejmość robotów” na naszym blogu. Bardzo gorąco polecamy odcinek ,,Savoir-vivre w automatyzacji. Czy roboty potrafią być uprzejme?”

Dla kogo tworzycie innowacyjne rozwiązania?

Można powiedzieć, że dla każdego, kto potrzebuje wdrożenia innowacyjności i automatyzacji . Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i proponujemy rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb. Każda automatyzacja charakteryzuje się swego rodzaju innowacyjnością samą w sobie.

Dokąd zaprowadzą nas nowoczesne technologie w przyszłości?

Automatyzacje procesów i innowacyjność stają się coraz bardziej popularne. Za jakiś czas spotkamy się z sytuacją, w której nie będzie już przedsiębiorstwa, które niczego nie automatyzuje. Nowoczesne technologie rozwijają się w tak szybko, że trudno dzisiaj przewidzieć, jakie będzie następny milowy krok w rozwoju. Grunt, że znamy kierunek. Obserwując te zmiany, możemy śmiało natomiast powiedzieć, że to, co może zostać zautomatyzowane, wkrótce zostanie zautomatyzowane.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania albo chciałbyś umówić się na spotkanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

+48-12-376-42-94

letsgo@loftmill.com

Wypełnij formularz

Napisz do nas